Ploštica posteľná

Ploštica posteľná (Cimex  lectularius)

Samica kladie vajíčka na ťažko prístupné miesta. Za noc ich dokáže naklásť 5, za celý život 500. Z nich sa vyliahnu larvy, ktoré sa niekoľkokrát zvliekajú a potrebujú sa nacicať krvi. Dospelá ploštica dokáže prežiť bez akejkoľvek výživy zhruba 5 mesiacov.

Ploštica sa cez deň ukrýva v nábytku, za obrazmi alebo aj v elektrických zásuvkách. Na človeka útočí za tmy.  Uštipnutie spôsobuje bolestivé a svrbiace štípance. U citlivejších ľudí môže dôjsť aj k zvýšenej teplote a opuchom.

 Ako sa ploštice objavili v našej domácnosti?

Ploštice sa môžu dostať do domácnosti viacerými spôsobmi. Potvrdené prípady sú, že ploštice sa objavili aj v novom nábytku, posteliach, matracoch zakúpených v značkových predajniach.  Takisto si ploštice môžete priniesť domov aj z dovolenky, na oblečení alebo ich prenášajú niektoré vtáky.

Ako sa zbaviť ploštíc?

V prípade, že ste spozorovali výskyt ploštíc je potrebné okamžite konať. Čas  v tomto prípade hrá veľmi dôležitú úlohu. Čím dlhšie budete čakať, tým väčšie zamorenie plošticami riskujete. V tomto prípade dokáže pomôcť jedine profesionálna firma. Zásah sa vykoná formou chemického postreku alebo použitím špeciálnej dymovnice. V závislosti od zamorenia je potrebné zákrok opakovať.

Používanie voľne dostupných prípravkov proti plošticiam – áno či nie?

Aj tu platí zásada, že experimentovanie sa nevypláca. Voľne dostupné prípravky majú niekoľkonásobne NIŽŠIU koncentráciu účinnej látky, ako profesionálne prípravky. Môžete  docieliť to, že ploštice vyženiete  k susedom, no po čase sa k vám opäť vrátia.

Ako sa brániť proti prineseniu ploštíc do domácnosti?

Ak cestujete na dovolenku, overte si podľa dostupných recenzii, či váš hotel nemal niekedy problémy s plošticami. V prípade, že rozmýšľate nad kúpou nového nábytku, opýtajte sa predajcu, či vykonáva vo svojich skladoch nejaké preventívne opatrenia proti plošticiam.

Ak máte podozrenie, že vaše oblečenie mohlo byt kontaminované plošticami, odporúčame vám ho vyprať minimálne na 60 st. C.