Rus a šváb

Šváb obyčajný (Blatta orientalis)

Je tmavohnedej až čiernej farby. Šváb nedokáže liezť po kolmých stenách, pohybuje sa pozdĺž nich. Vyskytujú sa hlavne na tmavých a vlhkých miestach, ako sú pivnice, kanalizačné šachty a potrubia. Je citlivý na svetlo, aktívny je v noci. Šváb je všežravý. Rozmnožuje sa počas celého roka.

Rus domový  (Blattella germanica)

Rus je svetlohnedej farby a má krídla, pomocou ktorých dokáže kĺzavo lietať. Na rozdiel od švába dokáže liezť aj po kolmých stenách. Uprednostňuje teplé a vlhké miesta. Vyskytuje sa v domácnostiach, nemocniciach, hoteloch po celom svete. Je všežravý. Rozmnožuje sa  po celý rok.

Ako sa zbaviť rusov/švábov?

Aj tu platí zasadá, že čím rýchlejšie začnete konať, tým lepšie. Profesionálna firma disponuje vysokoúčinnými prostriedkami, ktoré dokážu rýchlo a efektívne zničiť týchto neželaných návštevníkov. Zásah proti švábom alebo rusom sa odporúča po určitom čase zopakovať, čím sa docieli to, že sa zlikvidujú všetky vývinové štádia.

Stačí vykonať zásah proti švábom/rusom iba v zamorenom byte alebo v celom bytovom dome?

V prípade, že viacerí nájomníci spozorovali výskyt švába/rusa v bytovom dome, je potrebné vykonať zásah vo všetkých bytoch bytového domu. Tento hmyz sa dokáže rýchlo pohybovať medzi jednotlivými bytmi a to hlavne rozvodmi.  Takto sa zaručí maximálny efekt vykonanej dezinsekcie.

Používanie voľne dostupných prípravkov proti rusom/švábom – áno či nie?

Voľne dostupné prípravky majú niekoľkonásobne NIŽŠIU koncentráciu účinnej látky, ako profesionálne prípravky. Nesprávnym používaním a dávkovaním môžete  docieliť to, že vznikne rezistencia (odolnosť) hmyzu na daný prípravok. Tento už potom na ničenie švábov a rusov nebude účinný. Účinnosť voľne dostupných prípravkov je navyše len krátkodobá.